Standing Committees

The Saskatoon Construction Association is proud to have many volunteer committees that contribute to the direction of the Association.  Our standing committees volunteer their time to ensure that all areas of our operations and programming, ranging industry tools such as SBDI to Networking and Education initiatives of the Association are in accordance with the Association's bylaws and are strategically implemented to meet the needs of our membership.

Please see below for the list of these committees:

Executive Committee

Executive Committee

Dealing with issues pertaining to Finance & Governance, Government & Industry Relations, and Nominations

President: Kim Sutherland

1st Vice-President: Brad Barber

2nd Vice-President: Carey Tait

Treasurer/Secretary: Greg Hipperson

Past President & Nominations: Chris Doka

Executive Director: Deb Labersweiler

 

Board Appointments

Board Appointments

SCSA Regional Safety Committee:

Ashley McConnell

Saskatchewan Construction Association: 

SCA Board of Directors:  Chris Doka, Kim Sutherland

SCA Advisory Council:   Brad Barber, Carey Tait(alternate)

SCA Joint Board:  Chris Doka, Kim Sutherland

CANet:

Darren McConnell

Chris Doka (Alt.)

 

Education Committee

Education Committee

Conal Hancherow

Kris Walton

Lance Plamondon

Spotlight:

Jerrett Bergovich

2019 Golf Committee

2019 Golf Committee

Chair: Kris Walton
Barry Shelton
Jules Hrapchak
Jerrett Bergovich
Leslie Doka
Greg Hipperson

Cory Rodych

2019 Gala Committee

2019 Gala Committee

Chair: Chris Doka

2019 Bonspiel Committee

2019 Bonspiel Committee

Chair:James Waldbillig
Erling Andersen
Jules Hrapchak
Vincent Dziadyk
Lance Varty
Pat Little
Laird Ritchie
Ron Stasiuk
Brad Kennedy
Drew Mitchell

Brad Barber

Young Executives Committee

Young Executives Committee

Chair: Chad Leverick

Greg Hipperson
Leslie Doka
Greg Miller
Shenah Cartier
Lyndon Thompson
David Watt

Bid Depository (Local Management)

Bid Depository (Local Management)

SCSA Regional Safety Committee:

Chris Doka

Kim Sutherland

Jerrett Bergovich

Tom Holfeld

Carey Tait

Brad Barber

Greg Hipperson

Blaine Dubreuil

Chad Leverick

Lance Plamondon

Kirk Buyers

Randy Schentag

Sub-Committees

Sub-Committees

These committees are called on as required by Association operations.

Property Management: 

Carey Tait

Brad Barber

Jarrett Bergovich

Lance Plamondon

Chad Leverick

CCA Rep:

Leslie Doka